In memoriam KÁNTOR Lajos

Imagini

  • In memoriam KÁNTOR Lajos

Informații

Data: 12 August 2023, 18:00 Sâmbătă
Evenimentele trecute
  • 12 - 27 August 2023

Descriere

[RO] Cu ocazia celei de-a 14-a ediții a Zilelor Culturale Maghiare din Cluj, Muzeul de Artă Cluj-Napoca împreună cu Centrul de Artă din Transilvania și Asociația Clujul Comoară vă invită cu drag la expoziția
In memoriam KÁNTOR Lajos – Expoziție din colecția lui Lajos Kántor, păstrată la Centrul de Artă din Transilvania
Vernisaj: 12 august 2023, sâmbătă, ora 18
Vor lua cuvântul: Lucian Nastasă-Kovács, managerul Muzeului de Artă din Cluj-Napoca și Beáta Bordás, coordonatoarea Centrului de Artă din Transilvania
Selecția lucrărilor: Vécsi Nagy Zoltán
Expoziția prezintā o selecție reprezentativă de 70 de lucrări din fosta colecție de artă plastică a lui KÁNTOR Lajos (1937-2017), istoric literar, scriitor și critic de artă din Cluj-Napoca. Pe lângă activitatea sa în domeniul istoriei literare, KÁNTOR Lajos a fost o figură proeminentă în promovarea artei maghiare din Transilvania, în calitate de editor al revistei Korunk și fondator al Galeriei Korunk (1973). Fundația Sapientia a achiziționat în 2019 un număr semnificativ (134) de opere de artă (picturi, lucrări de grafică, sculpturi, lucrări de ceramică și textile) din colecția KÁNTOR, și le-a plasat în grija Centrului de Artă din Transilvania cu sediul în Sfântu Gheorghe.
În 2021, Centrul de Artă din Transilvania a organizat la Sfântu Gheorghe o expoziție cuprinzătoare a colecției Kántor, iar anul acesta va prezenta, în cadrul Zilelor Culturale Maghiare din Cluj, o selecție a acestei importante colecții din punct de vedere a istoriei culturale și literare din Transilvania. Expoziția de la Palatul Bánffy din Cluj, care etalează opere de artă selectate de istoricul de artă VÉCSI NAGY Zoltán, încearcă să reconstituie mediul intelectual în care a trăit și a lucrat KÁNTOR Lajos, întrucât aceste lucrări au fost "expuse" cu precădere în locuința sa. În expoziție au primit un loc distins portretele lui KÁNTOR Lajos (cum ar fi picturile de MOHY Sándor și KÁDÁR F. Tibor, un desen de TÓTH László și un relief de TIRNOVÁN Ari-Vid) și lucrări iconice precum Cocoșul alb de NAGY Albert, despre care colecționarul însuși a recunoscut că a fost o reprezentare a întregului său mod de a gândi și de a vedea. Dintre pictorii maghiari din Transilvania, sunt prezenți cu mai multe lucrări: FÜLÖP Antal Andor, INCZE Ferenc, BALÁZS Péter, JAKOBOVITS Miklós, INCZE János Dés, GYÖRKÖS MÁNYI Albert, PAULOVICS László și SZÉCSI András, toți aceștia fiind în relație strânsă cu colecționarul de artă. Pe lângă acestea, sunt expuse lucrări ale unor reprezentanți importanți ai școlii de grafică clujene din anii '60 și '70 (TÓTH László, DEÁK Ferenc, BARDÓCZ Lajos, CSEH Gusztáv) și ale unor sculptori consacrați (de exemplu GERGELY István, TŐRÖS Gábor, BENCZÉDI Sándor și BENCZÉDI Ilona).
Expoziția va putea fi vizitată până în data de 27 august 2023, în intervalul orar 10:00 – 17:00.
Organizatori: Muzeul de Artă Cluj-Napoca, Centrul de Artă din Transilvania, Asociația Clujul Comoară
Finanțator: Fundația Bethlen Gábor
 
[HU] A 14. Kolozsvári Magyar Napok alkalmával a Kolozsvári Művészeti Múzeum, az Erdélyi Művészeti Központ és a Kincses Kolozsvár Egyesület tisztelettel meghívja Önöket az
In memoriam KÁNTOR Lajos – Kiállítás az Erdélyi Művészeti Központban őrzött Kántor Lajos-hagyatékból
című tárlatra.
Megnyitó: 2023. augusztus 12., szombat 18 óra
A kiállítást Lucian Nastasă-Kovács, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója és Bordás Beáta, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője nyitják meg.
A kiállítás anyagát válogatta: Vécsi Nagy Zoltán
A tárlat Kántor Lajos (1937–2017) kolozsvári irodalomtörténész, író, műkritikus egykori képzőművészeti gyűjteményéből mutat be egy reprezentatív, mintegy 70 művet felvonultató válogatást. Irodalomtörténeti munkássága mellett Kántor Lajos a Korunk folyóirat szerkesztőjeként és a Korunk Galéria létrehozójaként (1973) alkotott kiemelkedőt az erdélyi magyar képzőművészet népszerűsítésének szempontjából. Az általa összegyűjtött képzőművészeti alkotások (festmények, grafikák, szobrászati művek, kerámia- és textilmunkák) jelentős hányadát, 134 művet a Sapientia Alapítvány vásárolta meg 2019-ben és helyezte el megőrzésre a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Az EMŰK 2021-ben Sepsiszentgyörgyön rendezett egy átfogó kiállítást a megvásárolt Kántor-gyűjteményből, idén pedig a Kolozsvári Magyar Napokon mutatunk be egy válogatást ebből a művelődés- és irodalomtörténeti szempontból is jelentős hagyatékból. A kolozsvári Bánffy-palotában rendezett tárlat (amelynek anyagát Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész válogatta) azt a szellemi környezetet igyekszik rekonstruálni, amelyben Kántor Lajos élt (hiszen e művek túlnyomórészt a lakásában voltak „kiállítva”) és dolgozott. A kiállításon kiemelt szerepet kapnak a Kántor Lajosról készült portrék (például Mohy Sándor és Kádár F. Tibor festményei, Tóth László rajza, Tirnován Ari-Vid reliefje) és az olyan ikonikus művek, mint például Nagy Albert Fehér kakas-a, amely Kántor saját bevallása szerint teljesen hozzánőtt az egész gondolkodás- és látásmódjához. Az erdélyi magyar festőművészek közül – mintegy szemléletve a gyűjtő által velük ápolt közeli viszonyt is – Fülöp Antal Andor, Incze Ferenc, Balázs Péter, Jakobovits Miklós, Incze János Dés, Györkös Mányi Albert, Paulovics László, Szécsi András szerepelnek több alkotással. Mellettük láthatóak lesznek a hatvanas-hetvenes évekbeli kolozsvári grafikai iskola jelentős képviselőinek (Tóth László, Deák Ferenc, Bardócz Lajos, Cseh Gusztáv) és elismert szobrászművészeknek (pl. Gergely István, Tőrös Gábor, Benczédi Sándor és Ilona) munkái is.
A kiállítás megtekinthető 2023. augusztus 27-ig, 10-től 17 óráig.
Szervezők:
Kolozsvári Művészeti Múzeum, Erdélyi Művészeti Központ, Kincses Kolozsvár Egyesület
Támogató:
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Amplasarea pe hartă

Autentificare

Vă rugăm să introduceți emailul și parola Dvs:

Înregistrare Express

Introduceți adresa de email și parola:
Emailul Dvs este deja înregistrat pe Fest.ro. Doriți să unificați ambele conturi de utilizator?